R-U kulomet Schwarzlose M7

R-U kulometčíci v Tyrolských Alpách s kulometem M7/12

 

Zavedení do výzbroje

Rakousko-Uherská monarchie před válkou disponovala malým množstvím kulometů Maxim M4 a Škoda M93, které byly zařazeny u pevnostních jednotek. Páteř výzbroje však tvořil kulomet Schwarzlose M7 a M7/12 v ráži 8 mm Mannlicher vyráběný výhradně Štýrskou zbrojovkou Oesterreichische Waffenfabriks – Gesellschaft (OEWG), která v roce 1905 zakoupila práva na výrobu zbraně od konstruktéra Andrease Wilhelma Schwarzlose majitele německé zbrojovky Waffenfabriks Schwarzlose v Suhlu.

Důvody zavedení neprověřené konstrukce byly především nižší výrobní náročnost a nižší cena zbraně oproti zbraním systému Maxim.

V přednášce na ministerstvu války v roce 1903, plukovník gen. štábu Leopold Schleyer argumentoval tím, že závěr Schwarzlose má 11 součástek, 1 vratnou pružinu, kulomet má váhu 19 kg proti tomu Maximův závěr jich má 35, 14 pružin a váha zbraně je 27,5 kg. Cena kulometu Schwarzlose vychází na 1 000 korun, německé firmy nabízely MG 01 za 5 000 korun. Výroba byla zahájena v roce 1905. Kulomet byl oficiálně zaveden do armády pod označením M7 8. ledna 1908. Na počátku války měla armáda pouhé 4000 kulometů M7, do konce války jich zbrojovka OEWG vyrobila 52 000.

 

 

Konstrukce zbraně a TTD

 

Ráže

8 x 50 mm R Mannlicher M93

Celková délka

 945 mm

Délka hlavně

 530 mm

Chlazení

 voda, 3 litry

Hmotnost (bez chlad.kapaliny)

17,2 kg

Hmotnost podstavce

 18,5 kg

Kadence

520 ran / min

Zásoba střeliva

100, 250 nábojů, látkový pás

Úsťová rychlost střely

600 m / s

Efektivní dostřel

 1800 m

Obsluha

3 muži

Vodou chlazený kulomet M7 funguje na principu zpožděného otevření závěru, uzavřeného soustavou pák. Ke spolehlivosti funkce je do prostoru před nábojovou komoru při otevření závěru a vyhození prázdné nábojnice automaticky vstřikován olej. Olej je v nádobě o obsahu 0,5 litru na přední straně víka. Hlaveň je obepnuta válcovým chladičem s obsahem 3 litry vody, v přední části chladiče se nachází přepouštěcí ventil sloužící k odvodu páry z chladiče, která vzniká při dlouhodobé střelbě.  Kulomet není zcela vhodný pro použití v uzavřených prostorách při vedení intenzívní palby, které nejsou vybaveny odsáváním popřípadě nemají přirozenou cirkulaci vzduchu z důvodu vzniku kouřových zplodin umocněné kouřivosti při spalování oleje.

Střelec drží zbraň za rukojeti mezi nimiž je tlačítko spouště jenž je blokováno pojistkou umístěnou vlevo, střelba se zahajuje odtlačením pojistky palcem a poté se palci obou rukou stlačí spoušť. Tkaný textilní pás na 250 nábojů se umístí do podávacího zařízení, které tvoří cívka uložená na pravé straně pouzdra závěru. Náboje vytahuje spodní ozub závorníku při pohybu závěru vzad. Kadence je ovlivněná řadou faktorů jako zcela nový, vodou nasáklý nebo zmrzlý nábojový pás zvyšuje odpor a klesá rychlost palby.

Zbraň s plným chladičem a olejovou nádržkou váží 22,7 kg, ale bez nábojového pásu. Trojnožka umožňuje nastavení do tří palebných výšek a to 250 mm, 450 mm a 600mm má hmotnost 18,5 kg, ochranný štít 20 kg což dává hmotnost kompletu 61,2 kg. V průběhu války došlo ke snížení hmotnosti pomocí nové trojnožky, která je však nestabilní, popřípadě se na chladič připevnila dvojnožka, ale celkový koncept zbraně znemožňuje zavést variantu možnou ovládat pouze jedním střelcem.  

M7/12 opatřený trojnožkou a ochranným štítem, váha kompletu 61,2 kg

 

Varianty Schwarzlose M7

 

Schwarzlose M7

Kulomet v původní výrobní variantě s kadencí 400 ran/min.

 
 
 

Schwarzlose M7/12

Rekonstrukcí závěru, změna tvaru víka závěru, úprava přepouštěcího parního ventilu, zvýšením kadence na 520 ran/min vznikla finální podoba kulometu.

 

Schwarzlose M7/12 (16A)

Variant zbraně upravená pro letectvo z roku 1916. Jelikož zbraň není díky své koncepci jednoduché synchronizovat, byly provedeny úpravy.  Doplnění úderníku silnou pružinou a jeho spojení se závorníkem pomocí bajonetového spoje došlo ke zkrácení doby vypouštění úderníku do iniciace zápalky náboje, zkrácení vratné pružiny. Těmito úpravami došlo ke zvýšení kadence na 600 až 880 ran/min. Dále došlo k odstranění pouzdra vodního chladiče což umožnilo, že kulomet měl nepohyblivou hlaveň. 

 

pro letectvo upravený M7/12 (16A)